Zažívací systém
Vybrané onemocnění zažívacího systému: refluxní choroba jícnu
Onemocnění gastrointestinálního traktu patří mezi velmi časté obtíže postihující velkou část populace. I to je důvodem, proč se intenzivně vyvíjejí přípravky, které pomáhají léčit právě onemocnění gastrointestinálního traktu a tím zlepšit život pacientům, kteří jsou těmito problémy postiženi.
„Pálení žáhy“ patří mezi časté problémy dospělé populace. Lze mu předcházet zejména úpravou životního stylu. Na trhu existuje také skupina volně prodejných přípravků, které lze využít pro zmírnění až eliminaci příznaků spojených s překyselením žaludku a pálením žáhy. Při častých a opakovaných atakách pálení žáhy nebo jiného projevu specifického pro překyselení žaludku (např. návratu žaludečního obsahu do jícnu a úst, pocitu uváznutí sousta v jícnu nebo bolesti za hrudní kostí při jeho polykání, pocitu na zvracení či nadýmání apod.) je nutné obrátit se na lékaře.
Mezi nejčastější onemocnění spojené s projevy překyselení žaludku a pálení žáhy patří například peptické vředy nebo refluxní choroba jícnu.
Gastorezofageální reflux je zpětný návrat žaludečního obsahu z žaludku zpět do jícnu. V případě, že je reflux výrazný a opakovaný, může dojít k poškození sliznice jícnu. Tyto stavy jsou potom označovány jako refluxní choroba jícnu. Ani ta nemusí být konečným stavem onemocnění. Čím častěji je stěna jícnu vystavena dráždění navráceného kyselého žaludečního obsahu, tím pravděpodobnější je změna struktury sliznice jícnu, čímž může dojít k jejímu poškození a vzniku vředů i v oblasti jícnu.
Inhibitory protonové pumpy jsou tzv. antiulcerózní léky, které se využívají v léčbě těchto onemocnění a jejich projevů. Inhibitory protonové pumpy efektivně blokují nadměrnou produkci žaludeční kyseliny (kyseliny chlorovodíkové) přímo u zdroje její tvorby. Právě nadměrná tvorba žaludeční kyseliny vede v důsledku k příznakům jako je nadýmání, říhání, pálení žáhy a další. Dá se říci, že tyto přípravky léčí přímo příčinu problému. Mezi další výhody patří dlouhodobé působení ve srovnání s dalšími skupinami antiulcerózních léků.